A délelőtti órákban értesítette az esztergomi Városházát a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal illetékes osztálya a szállópor koncentráció túllépéséről. A december 31-i mérés szerint a PM10 91,9 mikrogram/köbméter, a január 1-i – némi enyhüléssel – 89,2 mikrogram/köbméter mértékű volt. A polgármester ezért közleményt adott ki a lakosság számára, melyet alább olvashatnak.
„Tájékoztató
Tájékoztatom a Tisztelt lakosságot a Győr – Moson – Sopron Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály, Környezetvédelmi Mérőközpont 2016. január 2-i tájékoztatása alapján, hogy Esztergom város területén 2016. december 31-én és 2017. január 1-jén a kisméretű szálló por (PM10) egy napra számított átlageredménye meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket (75μg/m3).
A szállópor koncentrációja 2016. december 31-én 91,9 μg/m³, 2017. január 1-jén 89,2 μg/m³ volt.
A vonatkozó 4/2011. (I.14.) VM rendelet alapján szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelem el.
Kérem, hogy lehetőség szerint mérsékeljék a szilárd és olajtüzelésű berendezések használatát, valamint tilos a hulladék nyílt téri égetése. Lehetőségükhöz mérten kerüljék az egyéni gépjárműhasználatot, különösen a legszennyezőbb gépjárművek üzembentartói.
A tájékoztatási fokozat azon légszennyezettségi szint küszöbértékének elérését illetve túllépését jelenti, melynek rövid idejű hatása veszélyt jelent az emberi egészségre a lakosság valamely különösen érzékeny csoportja tekintetében, és amelynél a lakosság azonnali és megfelelő tájékoztatása szükséges.
Az egészségügyi hatást befolyásolja a belélegzett por mennyisége, fizikai tulajdonságai és kémiai összetétele. A porrészecskék hordozhatnak baktériumokat, vírusokat, melyek a szervezetbe könnyebben bejuthatnak. A por belélegzése kiújíthatja a légzőszervi betegségek tüneteit és súlyosbíthatja a betegek állapotát. Egészséges szervezet esetén is csökkenhet a tüdő ellenállóképessége a fertőzésekkel szemben.
A por részecskéi sértik a szem kötőhártyáját, ingerli a felső és alsó légutak nyálkahártyáját, köhögést és nehézlégzést válthat ki, majd rövidtávon gyulladást okozhat.
Különösen veszélyeztetettek a légúti betegségben szenvedők, idősek és gyermekek, a terhes anyák, valamint az aktív és passzív dohányosok. A veszélyeztetettek körébe tartozók kerüljék a szellőztetést, valamint a szabadban tartózkodást.
A levegőminőségi adatokról további tájékoztatás található az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat www.kvvm.hu/olm internetes oldalán.
Esztergom, 2017. január 2.”