Kedden újabb lélektani szintet tört át a forint árfolyama, története során először gyengült 360 fölé a magyar deviza az euróval szemben.
A szerdai nap első felében sem torpant meg a gyengülés, a 370-et is megközelítette a jegyzés mielőtt az MNB gyakorlatilag kamatemelést jelentett be.
Ki kell ábrándítani azokat, akik úgy gondolják, hogy mivel mi forintban fizetünk, ezért minket nem érint az euró árfolyam.
Rendszeresen hallani a hírekben a forint árfolyamának alakulásáról. Ennek a hétköznapi életünkre gyakorolt hatását nem igazán értjük.
- Egy tartós gyengülés az inflációt növeli, sőt a hitelkamatok megugrásához vezet.
- Hazánkban jelentős az import mennyisége, amiért a kereskedő a származási ország fizetőeszközével fizet. Még ha a külföldi eladó nem is emel árat, akkor is több forintot kell fizetni a magyar forgalmazónak érte, amennyiben gyengül a forint. Emiatt a boltok polcaira is drágábban kerülhetnek.
- Ugyanez akkor is igaz, ha egy magyar áruhoz sok importált alapanyag szükséges, ilyen esetben a megemelkedő anyagköltségek miatt kell többet fizetnünk a végső termékért.
- Az infláció emelkedése a jövőbeni kamatokra is hatással lehet.
Éppen ezért, ha a gyengülés tartósan fennáll, azt a lakosság előbb-utóbb akár a kenyér árán is észreveszi.