Az Európai Parlament 62 képviselője levélben kéri az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ), hogy szervezzen teljes körű megfigyelést az áprilisi magyarországi választásokra.
19 ország képviselői írták alá a levelet, akik az EP öt különböző frakciójában foglalnak helyet, ami azonban közös bennük, hogy mindannyian amiatt aggódnak, hogy a parlamenti választás nem fog megfelelni a legmagasabb szintű demokratikus elvárásoknak – írja a Politico.eu, amely szerint a szokatlan lépés a magyarországi demokratikus visszaesés és intézményeinek legitimitása miatti aggodalmak elmélyülését tükrözi.
Korábban húsz magyar civil szervezet is hasonló kérést intézett az EBESZ-hez. A hírportál megjegyzi, hogy az EBESZ különféle módokon szokta felügyelni a választásokat az egyes országokban. Oda, ahol nem várhatók komolyabb problémák, csak korlátozott számú megfigyelőket küldenek, másutt azonban a kampánytól kezdve a szavazatok megszámolásáig mindent figyelemmel követnek.
„5 politikai csoportból és 19 különböző országból származunk. De mindannyian osztunk abban az aggodalomban, hogy az április 3-i választásokat esetleg nem a legmagasabb demokratikus normák szerint rendezik meg” – írták a képviselők a Politico által nyilvánosságra hozott levelükben.
A képviselők levelükben rámutattak a 2018-as magyarországi választások tapasztalataira, amikor egy korlátozott EBESZ-misszió arra a következtetésre jutott, hogy „a megfélemlítő kampányretorika korlátozza az érdemi viták terét, és csökkenti a választók megalapozott döntéshozatali képességét”. Azt is megállapította, hogy a kormányzati tájékoztató kampányok „jelentősen veszélyeztették” a versenyzők azon képességét, hogy tisztességesen versenyezzenek.
(forrás)